Dekortextil   /   Jak wybrać firankę

Jak wybrać firankę

Firanki i zasłony nigdy nie wyszły z mody i nic w tym dziwnego. Sprawią, że Twój dom przytulniejszy, można nimi zaciemnić pomieszczenie i dzięki nim okna będą piękniejsze. Jak ale wybrać odpowiednią szerokość i długość firanki? Jaka firanka nadaje się do kuchni? Jaki wybrać wzór i kolor firanki?

Do wyboru są gotowe firankiszyte komplety, lub firanki metrażowe.

Jak wybrać odpowiednią szerokość firanki?

Żeby uzyskać prawidłową szerokość firanki, jest ważne nie tylko zmierzenie szerokości okna, ale również dwukrotne a nawet trzykrotne pomnożenie tej długości z powodu plisowania. Oprócz tego,trzeba pamiętać o założeniu boków, do których dolicza się przynajmniej 8 centymetrów. Jeżeli masz okno o szerokości półtora metra, potrzebujesz firanę o szerokości minimalnie 3,08 metra.

Oprócz szerokości firanki istotna jest także jej długość. Jeśli chcesz, żeby firanka sięgała do parapetu, miałbyś zmierzyć odległość od karnisza do parapetu i do tego jeszcze doliczyć co najmniej pięć centymetrów do założenia i dalszych pięć centymetrów do tego, żeby firanka wystawała poza krawędź parapetu. Lepiej wygląda, kiedy firanka nie kończy się tuż nad parapetem.

Jeśli masz w domu okna francuskie albo wysokie okna w pomieszczeniach z wysokim sufitem, kup sobie firanki sięgające podłogi. Odpowiednią długość stwierdzisz tak, że zmierzysz odległość od karniszu do podłogi. Licz z tym, że firankę trzeba na górze założyć i że firanka nie powinna dotykać podłogi ale miałaby unosić się dwa centymetry nad podłogą.  

 

Jaka firanka nadaje się do kuchni?

Na rynku jest kilka dostępnych materiałów, z których wykonywane są firanki. Możesz spotkać się z organzą, welonami, firankami gładkimi, siateczkowymi i haftowanymi.

Do kuchni nadaje się firanka z welonu, który jest gęsto tkany, praktyczny i łatwy do utrzymywania. Bardziej luksusowe wrażenie sprawiają drobno tkane firanki z organzy, które nadają się do pokojów gościnnych i innych pomieszczeń reprezentacyjnych. Miłośnicy prostego stylu będą uwielbiali firanki delikatne i siateczkowe.

 

 

Jaki wzór i kolor firanki wybrać?

Zastanawiasz się, czy wybrać delikatną firankę ze wzorem geometrycznym, czy też gęściej tkaną firankę w kwiaty? Nie jesteś sobie pewny? Najpierw się w spokoju zastanów, jakie masz wnętrze domu. Nowoczesne, klasyczne, czy wiejskie?

W nowoczesnym wnętrzu można eksperymentować, na pewno pasują do niego wzory geometryczne albo zwykły biały lub beżowy kolor firanki, czy też bogatsze kolory. Zależy od kolorów wnętrza, kolorze podłogi, dywanu, ściany i też kolorze i wzorze zasłon. Nie bój się kontrastów ale jednocześnie pamiętaj o balansowaniu ciepłych i zimnych odcieni. Raczej użyj w pomieszczeniu więcej odcieni jednego koloru, zamiast łączyć ze sobą za dużo kolorów.

Jeżeli chodzi o motywy i nadruki, nie przesadzaj z kombinacją kropek i pasków i raczej postaw na prostotę.

 

Na zakończenie

Dowiedziałeś się wszystkiego, czego potrzebowałeś? Jeśli ciągle wahasz się z wyborem odpowiedniej firany, napisz do nas i chętnie Ci pomożemy.

 • Darmowa dostawa
  od 300 zł
 • Prezent do zakupów
  powyżej 100 zł
 • Towar wprost
  od producenta
 • Jesteśmy na rynku
  od 25 lat